Odkrywamy tajemnice algo tradingu

150x110

W czwartek, 28 lutego rozpoczyna się cykl szkoleń dotyczących handlu algorytmicznego organizowany przez firmę emiSoft i Studenckie Koło Naukowe Inżynierii Finansowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Uczestnicy dowiedzą się jak zbudować własną strategię inwestowania i poznają dostępne na rynku rozwiązania informatyczne umożliwiające trading algorytmiczny.

Algo trading dopiero zyskuje na popularności wśród polskich inwestorów jednak widać coraz większe zainteresowanie tym sposobem inwestowania. Wiąże się to po części ze zbliżającym się terminem wprowadzenia nowego systemu informatycznego – UTP (Universal Trading Platform) na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Dzięki tej zmianie znacznie zwiększy się przepustowość. UTP charakteryzuje się bowiem ponad 60 razy większą wydajnością niż obecnie funkcjonujący na giełdzie WARSET, a za jego pośrednictwem może dojść do 20 000 transakcji w czasie sekundy. Ze zmiany systemu szczególnie zadowoleni mogą być inwestorzy instytucjonalni, którzy stosują handel wysokiej częstotliwości. Zyskać mogą jednak również indywidualni gracze. Już obecnie niektóre domy maklerskie proponują im dostęp do programów, które umożliwiają stosowanie algo tradingu. Pozwalają one na automatyczne inwestowanie według założeń wcześniej ustalonej strategii. Inwestor nie musi więc co chwila sprawdzać notowań giełdowych. Taki rodzaj inwestowania pozwala na szybkie podejmowanie decyzji o zakupie bądź sprzedaży akcji, bez udziału emocji.
Dostępne na rynku aplikacje do algo tradingu wymagają jednak umiejętności programistycznych do zdefiniowania strategii, co odstrasza wielu inwestorów od ich stosowania. Dlatego firma emiSoft, która opracowuje innowacyjne narzędzie do inwestowania automatycznego we współpracy z SKN Inżynierii Finansowej organizuje szkolenia dotyczące algo tradingu. Pierwsze z nich poświęcone będą teoretycznym podstawom handlu algorytmicznego. Następnie odbędą się warsztaty komputerowe, podczas których uczestnicy nauczą się budować strategie inwestycyjne i przekładać je na język programowania.